Haber

Depremzedelere ücretsiz pansiyon

DİYARBAKIR (İGFA) – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde öğrenim gören öğrencilerin tercihleri ​​doğrultusunda yurt genelindeki okullara nakledilmesi kararının alındığını hatırlattı.

İlgili mevzuat çerçevesinde deprem felaketi nedeniyle mükemmel durum ilan edilen illerdeki öğrencilerin isterlerse doğrudan okul yurtlarına “ücretsiz yatılı” olarak yerleştirilmelerinin planlandığını ve bu doğrultuda, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Burs, Sosyal Yardımlar ve Okul Yurtlarına Dair Yönetmelik “ücretsiz yatılılık”tır. “Doğrudan yerleştirme” başlıklı ilgili sayıda, “Doğal afetler ve savaş gibi olağanüstü durumlardan dolayı korunmaya muhtaç olan öğrenciler … durumlarına uygun ortaöğretim kurumlarına parasız yatılı olarak yerleştirilir.” Kararın bu planın uygulanmasını mümkün kıldığını belirtti.

Bakan Özer, “6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise öğrencilerimiz, yurt genelindeki okul yurtlarına ücretsiz yatılı olarak doğrudan yerleştirilebilecek. dilerlerse.” bilgisini paylaştı.

Mahmut Özer, okulun yurt kontenjanı olması durumunda okulun başvuracağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu